" Nakazy prawa są następujące: żyć uczciwie, drugiemu nie szkodzić, każdemu oddać co mu się należy. " - ULPIAN
Napisz do nas:
Zadzwoń do nas:
KOMORNIK MOŻE PRZYJMOWAĆ WNIOSKI PRZECIWKO DŁUŻNIKOM
Z CAŁEJ APELACJI KATOWICKIEJ (Z CAŁEGO WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO)
Komornik Sądowy przy Sadzie Rejonowym w Zawierciu
Piotr Małek
Kancelaria Komornicza nr II
ul. Wyszyńskiego 21
42-400 Zawiercie
Napisz do nas:
Kod BIC (SWIFT): BPKOPLPW
numer rachunku bankowego:
88 1020 2498 0000 8102 0392 2150
Zadzwoń do nas:
Komornik sądowy to ważny zawód, ponieważ jego głównym zadaniem jest egzekwowanie należności wynikających z tytułów wykonawczych. Choć wiele osób kojarzy zawód komornika przede wszystkim z zajmowaniem mienia dłużnika, jego praca jest o wiele bardziej złożona i obejmuje szereg uprawnień. W niniejszym artykule przedstawimy najważniejsze uprawnienia komornika.
Zanim komornik przystąpi do egzekucji należności, musi dokonać weryfikacji dokumentów oraz tytułu wykonawczego, którym najczęściej jest prawomocne orzeczenie sądu. W ramach swoich uprawnień, komornik może żądać od dłużnika oraz od wierzyciela dostarczenia wszelkich dokumentów mających wpływ na prowadzone postępowanie egzekucyjne. Dodatkowo, komornik jest obowiązany zbadać istnienie ewentualnych podstaw do umorzenia postępowania egzekucyjnego.
Jednym z kluczowych uprawnień komornika jest możliwość określenia mienia dłużnika, które podlega egzekucji. W tym celu komornik może żądać od dłużnika wykazu majątku, przeprowadzić czynności sprawdzające w rejestrach publicznych (np. w Krajowym Rejestrze Sądowym) oraz wszcząć czynności, mające na celu ustalenie miejsca pobytu i pracy dłużnika. Komornik może również zlecić innym organom, takim jak Policja, Straż Graniczna czy Urząd Skarbowy, udzielenie informacji dotyczących majątku dłużnika.
W momencie ustalenia mienia dłużnika oraz potwierdzenia tytułu wykonawczego, komornik działający na terenie Zawiercia przystępuje do jego zajęcia. Egzekucja może być prowadzona zarówno z ruchomości, jak i z nieruchomości dłużnika, a także z jego wynagrodzenia za pracę. W przypadku egzekucji z wynagrodzenia za pracę, komornik może zająć tylko część pensji dłużnika.
Egzekucja prowadzona z mienia ruchomego i nieruchomego, a także egzekucja z wynagrodzenia za pracę, to czynności ściśle uregulowane przez prawo. Muszą być one zatem przeprowadzone z zachowaniem wszelkich wymogów formalnych. Komornik ma obowiązek informować zarówno dłużnika, jak i wierzyciela o terminie oraz o trybie przeprowadzenia licytacji, a także o możliwości wniesienia ewentualnych sprzeciwów i zarzutów.