" Nakazy prawa są następujące: żyć uczciwie, drugiemu nie szkodzić, każdemu oddać co mu się należy. " - ULPIAN

ul. Wyszyńskiego 21
42-400 Zawiercie

Napisz do nas:

zawiercie3@komornik.pl

Komornik Zawiercie - poczta

Zadzwoń do nas: 

+48 32 673 04 50

Komornik Zawiercie - telefon

KOMORNIK MOŻE PRZYJMOWAĆ WNIOSKI PRZECIWKO DŁUŻNIKOM

Z CAŁEJ APELACJI KATOWICKIEJ (Z CAŁEGO WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO)

Komornik Zawiercie
Komornik Zawiercie

Komornik Sądowy przy Sadzie Rejonowym w Zawierciu 

Piotr Małek 
Kancelaria Komornicza nr II
ul. Wyszyńskiego 21
42-400 Zawiercie

Komornik Zawiercie - poczta

Napisz do nas:

zawiercie3@komornik.pl

Kod BIC (SWIFT): BPKOPLPW

numer rachunku bankowego: 

 88 1020 2498 0000 8102 0392 2150

Komornik Zawiercie - telefon

Zadzwoń do nas:

+48 32 673 04 50

Jak wygląda licytacja komornicza nieruchomości?

21 grudnia 2022

Zanim zdecydujesz się wziąć udział w licytacji komorniczej, warto, abyś wiedział, jak wygląda cały proces. Jej przebieg regulują ściśle przepisy prawa, a więc poszczególne licytacje wyglądają bardzo podobnie. Zobacz również, o czym należy pamiętać, aby w ogóle móc wziąć w niej udział.

 

Czym jest i jak zostać uczestnikiem licytacji komorniczej?

 

Najprościej mówiąc, licytacja komornicza polega na publicznej sprzedaży ruchomości lub nieruchomości osoby zadłużonej. Pozyskane w ten sposób pieniądze trafiają do wierzycieli, w celu zaspokojenia należności. Zanim jednak dojdzie do tego etapu, komornik musi podać do publicznej wiadomości tzw. obwieszczenie o licytacji.

 

Gdy trafisz na informację o licytacji komorniczej w Zawierciu, czy jakimkolwiek innym mieście, zwróć uwagę na wadium. To kwota, którą należy uiścić, aby wziąć udział w licytacji. Wynosi ona 1/10 wartości danego przedmiotu.

 

Licytacja komornicza nieruchomości krok po kroku

 

Powyższe etapy poprzedzają przebieg licytacji właściwej. Licytacja nieruchomości odbywa się z udziałem sędziego i komornika, przy czym pierwszy z nich sprawuje jedynie nadzór, drugi zaś przejmuje rolę prowadzącego.

 

Przebieg licytacji nieruchomości nie jest skomplikowany, gdyż opiera się na zasadzie „kto da więcej”. Słowem, kto zaoferuje najwyższą stawkę, wygrywa. Tzw. przybicie potwierdza sąd. W przypadku pierwszej licytacji nieruchomości kwota wywoławcza, czyli kwota, od której rozpoczyna się licytowanie, musi wynosić co najmniej ¾ oszacowanej wartości nieruchomości. Może jednak zdarzyć się tak, że nikt nie pojawi się w wyznaczonym terminie lub żadna z osób, które wpłaciły wadium, nie przystąpi do udziału w licytacji. Wówczas zostanie wyznaczony drugi termin licytacji, w którym kwota wywoławcza zmniejsza się do 2/3 wartości szacunkowej nieruchomości.

Inne artykuły

24 listopada 2024
Egzekucja komornicza ma na celu wyegzekwowanie należności na podstawie tytułu wykonawczego. To postępowanie o charakterze przymusowym, które wiąże się z pewnymi kosztami zarówno po stronie
05 listopada 2024
Zawieszenie postępowania egzekucyjnego to sytuacja, w której dłużnik może na pewien czas uniknąć konsekwencji związanych z niewywiązaniem się ze swoich zobowiązań. Warto zatem przyjrzeć się